Parodontóza

Trápi Vás zápach z úst, ustupujú vám ďasna a počas umývania zubov vypľúvate krv?

Pravdepodobne mate paradontózu – zápalové ochorenie závesného aparátu zubov, ktoré môže skončiť aj stratou zubov. Zápal ďasien sa vyskytuje pomerne často. Aj keď sa jedná o veľkého strašiaka všetkých pacientov, dobrou správou je, že toto ochorenie sa dá celkom dobre liečiť ak je zachytené včas.

O paradontóze al. Parodontitíde ste už určite počuli. Toto obávane a zároveň rozšírené ochrorenie je spôsobené baktériami, ktoré sa bežne nachádzajú v našej ústnej dutine. Tie spôsobujú ubúdanie kostí obklopujúcej zub. Ochorenie postihuje ďasna a závesný aparát, na ktorom sú zuby zavesené. Pokiaľ sa nelieči včas môže spôsobiť najprv kývavosť zubov a následne ich úplnú stratu.

Údaje z dostupných zdrojov uvádzajú, že paradontózou trpí väčšina populácie. Minimálne to môže byť ľahká forma zápalu ďasien, tzv. Gingivitída. Jej príznaky veľmi ľahko prehliadnete. Medzi ne patria napríklad začervenanie, citlivosť, krvácanie.

Pokiaľ sa u vás niektorý z týchto prejavov objaví neváhajte kontaktovať svojho zubára. Ten vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí absolvovať dentálnu hygienu a ukáže správne techniky čistenia zubov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *