Paradontóza

Posted on

Paradontóza je pojem, z ktorého má každý strach. Väčšina ľudí si myslí, že následkom paradontózy je úplná strata zubov. To je jeden z mýtov, ktorý denne počúvam v našej zubnej ambulancii ALFA DENT. Napriek mylnej verejnej mienke musím zdôrazniť, že včasne diagnostikovaná paradontóza sa dá liečiť. Ďalší mýtus je, že paradontóza postihuje len starších ľudí. Pravdou ale je, že aj mladí ľudia môžu mať paradontózu. Zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že pacientov trpiacich paradontózou vo vekovej kategórii od 30 do 50 rokov je viac ako dosť. Tieto údaje sú naozaj alarmujúce. Zväčša ľudia nevedia, že majú paradontózu alebo odkladajú návštevu zubára až kým je už neskoro.

Poďme spolu nájsť skutočné odpovede na Vaše otázky.

Čo je to paradontóza?

Je to zápalové ochorenie okolo zubného tkaniva (od latinského para – okolo, odontos – zub).

Ako a prečo vzniká?

Vznik paradontózy je zväčša spojený so zubnými povlakmi, ktoré vznikajú najmä zo zlej ústnej hygieny alebo nesprávnej techniky čistenia zubov. Povlaky sa ukladajú v ťažko prístupných oblastiach úst, ako sú napríklad medzizubné priestory. Ďalšou príčinou vzniku paradontózy je zubný kameň, ktorý vytvorí na povrchu zuba drsný a porózny povrch. Na takýto povrch sa lepia baktérie a takto sa dostávajú do priestoru medzi zubom a ďasnom. Vtedy vzniká paradontóza.

Aké sú príznaky paradontózy?

Jasnými znakmi paradontózy sú:

  • začervenané ďasna (zdravé ďasna sú bledoružové),
  • opuch (ďasna majú opuchnutý a lesklý povrch),
  • ďasná sa Vám ľahko rozkrvácajú (napríklad pri čistení zubov),
  • kývavosť zubov,
  • putovanie zubov a iné.

Ako sa paradontóza lieči?

Liečba je rozdelená medzi dvoch ľuďí: zubného lekára a pacienta. Zo strany lekára zahŕňa kompletnú ústnu hygiena, ktorá spočíva v odstránení zubných povlakov (ležiacich nad a pod ďasnami), zubného kameňa, pigmentácií, nácviku správnej techniky čistenia zubov a odstránenia infikovaného a odumretého tkaniva okolo zuba. V prípade potreby je možné urobiť aj dlahu na spevnenie zubov. Zo strany pacienta musí byť dodržaná správna ústna hygiena a pravidelné kontroly u stomatológa.

Pacienti majú o paradontóze častokrát mylné informácie. Ak je ale pacient odhodlaný zachrániť si vlastné zuby, s odborným prístupom lekára a s trochou správnej motivácie sa paradontóza dá liečiť.

Nezabúdajme, že všetko je spojené zo všetkým. Aj paradontológia je úzko prepojená zo záchovnou, protetickou, chirurgickou a estetickou stomatológiou. Pamätajme tiež, že prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba.

Autor: MUDr. M. Nawaf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *