Hollywoodsky úsmev (Hollywood smile) alebo estetické fazety bez brúsenia

Posted on

Určite ste už počuli výraz „hollywoodsky úsmev“. Zrejme prvé čo vás pri tejto fráze napadne, je rovný, žiarivo-biely chrup celebrít. V mnohých prípadoch ich ideálny úsmev však nie je darom prírody, ale výsledkom starostlivej práce skúseného zubára.

 Jednou z možností ako získať hollywoodsky úsmev sú tenké porcelánové platničky. Medzi ich hlavné výhody patrí aplikácia, po ktorej na rozdiel od iných metód zostáva zub neporušený. Tieto fazety sa lepia na sklovinu špeciálnym cementom, a kvôli ich tenkosti sa zub nemusí brúsiť. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá, pretože sklovina, ktorá chráni naše zuby pred škodlivými vonkajšími vplyvmi a baktériami, zostáva neporušená. Šírka faziet je iba 0,2 mm (približne šírka kontaktnej šošovky).

Naši pacienti si na nich rýchlo zvykli, sú veľmi pohodlné, ale zároveň sú dostatočne pevné, aby vydržali záťaž pri žuvaní. Podľa záruky výrobcov tieto estetické fazety vydržia až 20 rokov. Samozrejme hovoríme o spolupráci dvoch strán: na jednej strane by sa pacient mal dôsledne starať o dentálnu hygienu, na strane druhej si tento zákrok vyžaduje od zubného lekára estetické cítenie a značné zručnosti.

Pomocou estetických faziet bez brúsenia môžeme dosiahnuť tieto vynikajúce výsledky:

– odstrániť vrodené aj získane defekty zubov

– vytvoriť žiarivo-biele a rovné zuby (ako alternatíva bielenia zubov)

– odstrániť štrbiny medzi zubami, opraviť nesprávny zhryz a polohu zubov

– zmeniť podľa potreby tvar zubov (zväčšiť, alebo naopak zúžiť, a tiež skrátiť alebo predĺžiť)

– vizuálne omladiť zuby (s vekom hrot a rezacia hrana zubov abraduje, takže predĺženie rezákov o 1-2 mm pomôže vizuálne omladiť úsmev)

– v niektorých prípadoch je možné vyrovnať zuby bez dlhej ortodontickej liečby (to platí najmä u dospelých pacientov, pre ktorých je nepríjemné chodiť so strojčekom)

 Fazety umožňujú zamaskovať aj ďalšie chyby: eróziu skloviny, nekvalitne urobené plomby, tmavé pruhy na sklovine (čo je dôsledkom užívania tetracyklínových antibiotík).

Môžu byť prilepené na všetky zuby alebo len na niektoré z nich. Napríklad v našej praxi sa často stretávame s prípadmi, keď jeden zub má odlišnú farbu od susedných v dôsledku či už užívania liekov, hormonálnych zmien alebo prírodného sfarbenia zubov.

 V našej zubnej ambulancii ALFA DENT často pacientom zdôrazňujeme, že estetické fazety sa môžu lepiť len na zdravé zuby, teda bez zubného kazu a bez ochorení ďasien. Preto stále opakujeme, že preventívne prehliadky u zubára by pacienti mali absolvovať pravidelne, či už s fazetami alebo bez nich.

Autor: kolektív ALFA DENT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *