Dentálna hygiena

Posted on

Dentálna hygiena je ošetrenie pri ktorom sa odstraňuje zubný kameň, ležiaci pod a nad ďasnami, povlaky a pigmentácie, vznikajúce z konzumácie kávy, čaju, červeného vína, fajčenia atď.
Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré by sme mali absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu. Jedným z nich je starostlivosť o celkový zdravotný stav, preto že baktérie, prítomné v zubnom kameni a povlakoch sa môžu rozšíriť pomocou krvného obehu do iných oblastí nášho tela. Tam môžu spôsobiť napríklad srdcovo-cievne ochorenia (zápaly srdcových chlopní), mozgové príhody a zápaly kĺbov. Prítomnosť baktérii v povlakoch a zubnom kamení najčastejšie spôsobuje gingivitídu (zápal ďasien) a paradontitídu (ľudovo-parodontózu), ktorá privádza ku kývavosti a postupnej strate zubov. Strata zubov vedie k reťazovej reakcií, ktorá začína zníženou žuvacou schopnosťou, potom nesprávnou výslovnosťou, bolesťami čeľustno-sánkového kĺbu a potrebuje ďalšie stomatologické ošetrenia. Sú to korunky, mostíky a iné náhrady. Tie sú pre pacienta finančne a časovo náročne. Baktérie tiež spôsobujú nepríjemný zápach z úst a neestetický vzhľad našich zubov. Následkom toho je zníženie sebadôvery a sociálnej aktivity.
Dôležitou úlohou dentálnej hygieny je naučiť pacienta správne si čistiť zuby a používať medzizubné kefky. V našej praxi sa často stretávam s tou istou frázou „Však si umývam zuby!“ Avšak aj tu platí, že nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Prevencia je ďalšou súčasťou dentálnej hygieny. Mali by sme ju absolvovať aspoň 2 krát ročne aby sme sa vyhli vyššie spomenutým ochoreniam. Veď je ľahšie liečiť prípadne zápalové ochorenie na začiatku.
Výsledkom pravidelnej dentálnej hygieny je svieži dych, čisté zuby, a následne vyššia sebadôvera. Z psychologického hľadiská je dokázané, že ľudia s čistými a peknými zubami sú sebaistejší, a úspešnejší pri hľadaní napríklad partnera či zamestnania.
Napriek tomu, že nie je možne v takom krátkom príspevku objasniť všetky podrobností starostlivosti o chrup, veríme, že sme Vám poukázali aspoň na základné fakty o dentálnej hygiene.

Autor: MUDr.M.Nawaf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *